Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES, PRENS ve YAVRULARININ SAYFASI

PARAZİTLER

 

İPLİKSİ SOLUCANLAR

(Nematodlar)

 

Kaynak/Orijinal sayfa:

http://www.wasserschildkroete.de/k-Faden.htm

 

Görünümü: İpliksi solucanlar (diğer bir adı ile “Nematodlar”) çıplak gözle net olarak görülür. Kafasından itibaren yılan gibi kıvrılan bir solucandır. Aşağı yukarı 2-3 saç kalınlığında ve uzunluğu 1 cm’ye varır. Yarı şeffaf görünümündedir ve yılan gibi kıvrılarak suda yüzer.

 

Oluşumu: Çakıllar, taşlar, kökler, bozulmuş stikler. Çoğu su kaplumbağası bu solucanlara üretim çiftliklerinde yakalanır veya sonradan kokmuş/bozulmuş et veya kısmen çürümüş/bozulmuş diğer gıdaların yenmesiyle kapar. Ayrıca bu solucanlar gölet salyangozları tarafından kaplumbağaya bulaşır. Temiz olmayan, kirli hayvancılık gıdaları da (cırcır böcekleri vs.) solucanlar için bir enfeksiyon kaynağıdır.

 

Belirtileri: Kırmızımsı kahverengine dönüşen karın kabuğu solucan istilasının belirtisidir (bu kabuk rengi solucan istilası ile iç organların iltihaplanmasından kaynaklanır). Fakat bu sadece ileri derecede bir solucan istilasında böyledir. Spartrix tedavisinin ardından kaplumbağa eski iştahına kavuşur ve karın kabuğunun rengi normale dönüşür. Tedavi esnasında ayrı bir yerde bakılıp diğer kaplumbağalardan uzak tutulmalı; zira solucan tedavisi yapılan kaplumbağadan düşen henüz yaşıyor olabilecek solucanlar diğer kaplumbağalara da geçer. Solucanların suda görülmesi durumunda suyun değiştirilmesi gerekir. Tedavi esnasında temizliğe dikkat edilmeli, filtrenin haftada bir temizlenmesi, kaplumbağaya dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerin Sterillium ile dezenfekte edilmesi.

 

Tedavisi: Spartrix (etkin madde: Carnidazol). Spartrix, güvercinlerde solucan istilasına karşı kullanılan bir preparattır ve su kaplumbağalarında da iyi bir etki gösterir.

 

Dozaj ve yöntem: 1 tablet Spartrix toz haline getirilir ve 3 cm uzunluğunda muza ilave edilerek muz ovalanıp ezilir, bu karışım eczaneden alınacak plastik enjeksiyon ile (iğnesiz) su kaplumbağasına ağızdan verilir. Bir hafta sonra aynısı tekrarlanır. 200 gr altındaki kaplumbağalara hafta başına 1/2 tablet Spartrix muza katılıp verilir.

 

Dikkat: Spartrix etkisini göstermiş olmasına rağmen kaplumbağanın karın kabuğu halen kahverengimsi-kırmızı renkte ise ve kaplumbağa bir şey yemiyorsa, iç organ enfeksiyonlarına karşı Baytril iğnesi yapılmalı. Bu antibiyotik ile enfeksiyon giderilir.

 

Spartrix ve benzeri ilaçlar solucan istilası olmadan solucanlara karşı önleyici olarak kullanılmamalı; zira kaplumbağanın organizması kuvvetli şekilde yüklenir.

 

Solucan istilası teşhisinin ardından derhal tedaviye başlanılmalı!!!

Site içi arama:

Bu sayfalarda bahsi, geçen tıbbi ürünlerin aynısı Türkiye'de bulunmayabilir; muadillerini de ancak veteriner hekimler belirler.

          KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI

ORG ve Tora Bora
 -Olaylar, Rüyalar, Gerçekler ve Tora Bora Kalesi- 
Realist Roman - Natüralist Roman
İnternet kitap satış siteleri ve kitabevlerinde

AKCİĞER ENFEKSİYONU / ÜŞÜTME 

DURGUNLUK, İŞTAHSIZLIK

KRAMP

ÖLDÜĞÜNÜN ANLAŞILMASI

ALGLER (su yosunları) 

GÖZ HASTALIKLARI

KULAK İLTİHAPLANMASI

PARAZİTLER

AMİP

GUT HASTALIĞI

LEGENOT (yumurta sıkışması)

PENİS ve BAĞIRSAK SARKMASI

APSE

HERPES (uçuk)

MANTAR 

RAŞİTİZM

BÖBREK ENFEKSİYONU  

İSHAL ve KABIZLIK

METABOLİZMA

SÜLÜK

DERİ YARALANMALARI 

KABUK KIRIĞI, Delik, Beyaz leke 

NEKROZ

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

DERİ ve KABUK  YENİLENMESİ               

KAMÇILILAR (Flagellata)

ÖDEM

VİTAMİN A ZEHİRLENMESİ, DERİ SOYULMASI

 

TIRNAK SORUNU

SALMONELLA HAKKINDA

VİTELLÜS KESESİ