Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES, PRENS ve YAVRULARININ SAYFASI

BÖBREK ENFEKSİYONU

 

Kaynak/Orijinal sayfa:

http://www.wasserschildkroete.de/k-Nierenentzuendung%20bei%20Schildkroeten.htm

 

Böbrek enfeksiyonların nedenleri: Böbrek enfeksiyonuna bakteriler (Pseudomonas ve Aeromonas; bunlar akciğer enfeksiyonlarında da görülür ve ayrıca göletlerde de rastlanır) neden olur. Bu bakterilerin oluşumuna düşük vücut ısısı, örneğin; kış ayını soğuk ortamda geçirme, su ısısının düşük olması veya akvaryumun üzerinin örtülmemesi,  neden olur.

 

Belirtileri:

- Karın kabuğunda kırmızımsı parıldama, bacak derilerinde kırmızılaşma veya ödemli şişkin bacaklar. Ödem, böbrek iltihaplanmasından dolayı böbreklerin gerektiği gibi çalışmamasının neden olduğu dokudaki su toplanmasıdır. Böylelikle su kaplumbağası şişirilmiş gibi görünür.

- Arka bacaklarında aksama belirtileri; hareket etmesinde zorluk çekmesi/hareketsizlik, çünkü böbrek enfeksiyonu acı verir. Genellikle anüs bölgesinde kuvvetli şekilde kırmızılaşma.

- Ödem ve kırmızımsı derisine bağlı olarak sadece kuru alanda bulunması.

 

Not: Böbrek ile akciğer enfeksiyonunun arasındaki fark: Akciğer enfeksiyonunda da kaplumbağalar hemen hemen sürekli kuru alanda oturur, fakat ödem belirtisi görülmez.

 

Tedavi: Bu semptomlar Marboxyl tedavisi ile gider.  Marboxyl, 3-5 gün süre ile günde 1 defa olmak üzere 1 kg kaplumbağa için 0,5 – 0,6 ml dozda uyluk derisi altından verilir (sürekli aynı bacağa enjekte edilmemeli). İlk Marboxyl iğnesinden sonra kaplumbağa 33 derece sıcaklıkta barındırılır. Marboxyl bakterilerin çoğalmasını önler. Çok iyi etki gösterir. Böbrek enfeksiyonu geçirmiş bir kaplumbağa sürekli 33C su ve hava sıcaklığında barındırılmalı ve gölette bakılmamalı.

 

Dikkat: İdrarında kan olması durumunda (bakteriyel böbrek iltihaplanmasının neden olduğu), mor renge dönüşen test şeritleri vardır. Fakat böbrek enfeksiyonunda idrarda hemen kan olması mutlaka gerekmez. İdrarda protein değerlerinin yükselmiş olması böbrek iltihaplanmasına bir işarettir; yüksek ürik asit değerleri de bir işarettir. Yüksek ürik asit değerleri böbrek taşlarına ve gut hastalığına neden olur.  

 

Dikkat: Baytril iğnesi yapılmamalı! Önceden zarar görmüş böbreklerde ölüme neden olur ve böbrek enfeksiyonunda ise durum böyledir (yani; börek enfeksiyonunda böbrekler zaten önceden zarar görmüş demektir).

 

Dikkat: Şayet üşütme/akciğer iltihaplanması/bronşit ile birlikte böbrek iltihaplanması teşhis edilmişse, önce “akciğer enfeksiyonu” sayfasında tarif edildiği gibi Doxyhexal ile akciğer tedavisi yapılmalı, ancak Doxyhexal kürünün bitiminin ardından 2-7 gün sonra böbrek iltihaplanmasına karşı Marboxyl iğnesi yapılmalı. Doxyhexal ile Marboxyl iğnesi kesinlikle aynı anda yapılmamalı. Yoksa böbrekler aşarı derecede yüklenir.

 

 

http://www.wasserschildkroete.de/Grafik/Moschus/Kiel%20Moschus7.jpg

Resimdeki bu Stenotherus Carinatus’un karın kabuğu böbrek enfeksiyonundan dolayı kırmızılaşmış ve derisi şişmiştir (ödem; dokuda su toplanması). Bu kaplumbağa Marboxyl ile tedavi edilecek ve 33C sıcaklıkta barındırılacaktır. Böbrek enfeksiyonu nedeniyle idrarda bulunan bakterilerden dolayı kuyruk kızarmış ve şişmiştir.

Site içi arama:

Bu sayfalarda bahsi, geçen tıbbi ürünlerin aynısı Türkiye'de bulunmayabilir; muadillerini de ancak veteriner hekimler belirler.

          KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI

AKCİĞER ENFEKSİYONU / ÜŞÜTME 

DURGUNLUK, İŞTAHSIZLIK

KRAMP

ÖLDÜĞÜNÜN ANLAŞILMASI

ALGLER (su yosunları) 

GÖZ HASTALIKLARI

KULAK İLTİHAPLANMASI

PARAZİTLER

AMİP

GUT HASTALIĞI

LEGENOT (yumurta sıkışması)

PENİS ve BAĞIRSAK SARKMASI

APSE

HERPES (uçuk)

MANTAR 

RAŞİTİZM

BÖBREK ENFEKSİYONU  

İSHAL ve KABIZLIK

METABOLİZMA

SÜLÜK

DERİ YARALANMALARI 

 KABUK KIRIĞI, Delik, Beyaz leke 

NEKROZ

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

DERİ ve KABUK YENİLENMESİ               

KAMÇILILAR (Flagellata)

ÖDEM

VİTAMİN A ZEHİRLENMESİ, DERİ SOYULMASI

 

TIRNAK SORUNU

SALMONELLA HAKKINDA

VİTELLÜS KESESİ