Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES, PRENS ve YAVRULARININ SAYFASI

DERİ YARALANMALARI

 

Kaynak/Orijinal sayfa:

http://www.wasserschildkroete.de/k-Hautwunden.htm

 

 

Uyarı: Veteriner hekimler işin uzmanlarıdır ve kendilerinde uygun medikal ürünler bulunur; yani kendi başımıza deneylere girişilmemeli!

 

Belirtiler:

 

-(Patilerde tırnak yataklarındaki kahverengi lekeler, kirlilikten kaynaklanan mantar istilasıdır. Bunun için “Mantar” sayfasına bakınız).

 

- Deride beyaz lekeler: Yara izleri, başkaca bir tedavi gerekli değil.

 

- Çenede kanamalı sıyrıklar: Eczaneden temin edilecek Betaisodona (sıvı). Kaplumbağa kendini rahat hissetmiyor ve akvaryumu küçük veya diğer kaplumbağa/lar ile anlaşamıyor.

 

- Kanlı, ağır ısırık yaraları ve kesikler: Eczaneden temin edilecek Kodan sprey ile temizleme, ardından Betaisodona krem ile tedavi. Tedavinin ardından kaplumbağa kuru yerde tutulmalı; en iyisi 32C hava ısısında (böylelikle metabolizma daha hızlı çalışır) 4-5 saat sonra tekrar yine 32C ısıdaki suya konulur. Yara iyileşene kadar takip eden günler aynısı tekrarlanmalı.

 

- Kanamasız ısırık yaraları: Hafif ve kanamayan ısırık yaraları temiz akvaryum suyunda genelde kendiliğinden iyileşir.

 

Dikkat: 32C -  34C civarındaki su ısısı iyileşme süreci için daha yararlıdır.   

Su kaplumbağalarında da prensipte geçerli olan: Deri daha yüksek ısıdaki kuru yerde sudakinden daha hızlı iyileşir. Yaralı kaplumbağa tedavi süresi boyunca diğer kaplumbağalardan ayrı tutulmalı ve suyu temiz olmalı, sıkça değiştirilmelidir. Şehir şebeke suyu (musluk suyu) klor içerdiğinden bir mini dezenfeksiyon vazifesini görmüş olur.

 

Kabukta kanama varsa, bu kanama ilk önce eczaneden temin edilecek “cehennem taşı” ile durdurulur; derideki yara tedavisi Betaisodona krem veya Bepanthen yara kremi ile. Kaplumbağaların sosyal davranışları izlenmeli ve saldırgan kaplumbağalar ayrı tutulmalı. Böbrek enfeksiyonlarında kanamaları olur, bu da diğer kaplumbağalar tarafından ısırılmasını tetikler. Genelde erkek kaplumbağalar dişileri ısırır ve dişilerde buna sert tepki vererek diğerini ısırır.  

 

Düzenli aralıklarla kaplumbağaları sıkça izleyiniz.

 

***

Site sahibi Turgay’ın ilavesi:

Ben şahsen kendi kaplumbağalarımda deri ve kabuktaki ısırık yaralarını Biokadin ile dezenfekte ederek Bepanthen krem ile tedavi ettim, ısırgan olan Prens’i diğerlerinden sürekli ayrı tutuyorum (terasta güneşlenme anlarında hariç; fakat terasta ne zaman suya girerlerse hemen diğerlerine saldırıyor). Yavrulardan ise kimi diğerine kafayı takmış, ne zaman beraber olurlarsa saldırmaya başlıyor, bu nedenle evimde 7 akvaryum var ve birbirlerini ısırmayan kaplumbağaları birlikte barındırıyorum. Hangisinin hangisine sürekli kafayı taktığını ve ısırdığını bildiğimden onları ayrı akvaryumlara yerleştiriyorum.  

 

DERİDE YANIK VE PİŞİKLER

 

Deride küçük çapta yanık ve pişikler için ılık siyah çay banyosunun iyi geldiğini biliyorum. Tedavisi, kaplumbağa kurulandıktan sonra deri onarıcı krem ile (örneğin: Bepanthen) yapılabilir. Krem sürülmesinin ardından kaplumbağa

4-5 saat kadar kuru yerde tutulmalı, akvaryuma konulmadan önce musluk suyu altında yıkanması yerinde olur.

 

***

Site içi arama:

Bu sayfalarda bahsi, geçen tıbbi ürünlerin aynısı Türkiye'de bulunmayabilir; muadillerini de ancak veteriner hekimler belirler.

          KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI

ORG ve Tora Bora
 -Olaylar, Rüyalar, Gerçekler ve Tora Bora Kalesi- 
Realist Roman - Natüralist Roman 
İnternet kitap satış siteleri ve kitabevlerinde

ORG ve Tora Bora

İnternet kitap satış siteleri

ve

kitabevlerinde

www.turgaybozkurt.com

AKCİĞER ENFEKSİYONU / ÜŞÜTME 

DURGUNLUK, İŞTAHSIZLIK

KRAMP

ÖLDÜĞÜNÜN ANLAŞILMASI

ALGLER (su yosunları) 

GÖZ HASTALIKLARI

KULAK İLTİHAPLANMASI

PARAZİTLER

AMİP

GUT HASTALIĞI

LEGENOT (yumurta sıkışması)

PENİS ve BAĞIRSAK SARKMASI

APSE

HERPES (uçuk)

MANTAR 

RAŞİTİZM

BÖBREK ENFEKSİYONU  

İSHAL ve KABIZLIK

METABOLİZMA

SÜLÜK

DERİ YARALANMALARI 

 KABUK KIRIĞI, Delik, Beyaz leke 

NEKROZ

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

DERİ ve KABUK YENİLENMESİ               

KAMÇILILAR (Flagellata)

ÖDEM

VİTAMİN A ZEHİRLENMESİ, DERİ SOYULMASI

 

TIRNAK SORUNU

SALMONELLA HAKKINDA

VİTELLÜS KESESİ