Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES, PRENS ve YAVRULARININ SAYFASI

TIRNAK SORUNU

 

Tırnağın kesilmesi:

 

Şayet kaplumbağanın tırnakları çok uzunsa ve kısaltılması istenildiğinde (ben şahsen kesilmesine gerek duymuyorum) kesinlikle veteriner hekime kestirilmeli. Tırnaklar belli bir uzunluğa kadar canlı doku içerir, bilmeden kesilmesi halinde kanama olacağından büyük bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Tırnak düşmesi / kopması:

 

Bazı kaplumbağaların ön ayaklarında tırnaklarından herhangi birinin eksik olduğu fark edilebilir.

 

Nedenleri: Örneğin; tırnağının herhangi bir çatlağa sıkışıp ayağını çekmek için çabalayınca çıkması veya başka bir kaplumbağa tarafından ısırılmasından da kaynaklanabilir. Akvaryuma konulan gözenekli taşlar tırnak kopmasına neden olabilir.

 

Tedavisi:  Tırnağın çıktığı yerin mikrop kapmaması için gecikmeden anti bakteriyel medikal bir ürün ile tedavi edilmesi, örneğin; Dermatol ve yanı sıra Betaisodona veya sıkılaştırıcı ve bakterisid etki gösteren Rivanol ile. Tırnağın düştüğü yerin enfeksiyon kapması halinde (kızarıklık, şişlik görülmesi, kaplumbağanın acı çektiğinin fark edilmesi) kaplumbağa derhal veteriner hekime götürülmeli. Veteriner hekim uygun gördüğü antibiyotik tedavisi uygulayacaktır (örneğin; Baytril, Terramycin vs.). Kaplumbağada Gentamycin (Gentamicin) kullanılmamalı, Gentamycin sürüngenlerde tavsiye edilmemekte.

 

Düşen, kopan tırnak tekrar çıkar mı? Ben kendim bizzat, bir zaman sonra, yavaş da olsa düşen tırnağın yerinde yeni bir tırnağın çıkmış olduğunu, 1 sene kadar sonra eski haline gelmiş olduğunu yabancı forumlardan birinde, bu sorunu yaşamış olan birinin yazısında okudum (kaplumbağa veteriner hekime gösterilmeli). Kendi kaplumbağalarımın birinde tırnağının birinin kopmuş olduğunu gördüğümde (kanayan yeri hemen dezenfekte ettim) akvaryumda bulunan tüm gözenekli taşları kaldırdım. Kopan tırnağın yerinde yavaş yavaş uzayan yeni bir tırnak çıktı, tırnağının eski hale gelmesi 2 sene kadar sürdü.

Site içi arama:

Bu sayfalarda bahsi, geçen tıbbi ürünlerin aynısı Türkiye'de bulunmayabilir; muadillerini de ancak veteriner hekimler belirler.

          KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI

AKCİĞER ENFEKSİYONU / ÜŞÜTME 

DURGUNLUK, İŞTAHSIZLIK

KRAMP

ÖLDÜĞÜNÜN ANLAŞILMASI

ALGLER (su yosunları) 

GÖZ HASTALIKLARI

KULAK İLTİHAPLANMASI

PARAZİTLER

AMİP

GUT HASTALIĞI

LEGENOT (yumurta sıkışması)

PENİS ve BAĞIRSAK SARKMASI

APSE

HERPES (uçuk)

MANTAR 

RAŞİTİZM

BÖBREK ENFEKSİYONU  

İSHAL ve KABIZLIK

METABOLİZMA

SÜLÜK

DERİ YARALANMALARI 

KABUK KIRIĞI, Delik, Beyaz leke 

NEKROZ

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

DERİ ve KABUK YENİLENMESİ               

KAMÇILILAR (Flagellata)

ÖDEM

VİTAMİN A ZEHİRLENMESİ, DERİ SOYULMASI

 

TIRNAK SORUNU

SALMONELLA HAKKINDA

VİTELLÜS KESESİ