Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES, PRENS ve YAVRULARININ SAYFASI

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

 

Kaynak/Orijinal sayfa:

http://www.wasserschildkroete.de/k-Vitamin.htm

 

 

Yeme neden vitamin katkısı ve neden UV ışını? Doğada serbestçe yaşayan hayvanlar doğal ortamlarında normalde yeterli miktarda vitamin ve güneş ışığı alırlar. Buna karşın eve hapsedilenler, şayet yeterli miktarda yapay UV ışını, yemlerine vitamin-kalsiyum ilavesi almıyorlarsa ve taze tatlı su balığı ile beslenmiyorlarsa, mecburen vitamin eksikliği yaşamaktadır. Vitamin eksikliği ile pek çok hastalıklar hayvanlarda daha da tehlikeli hale gelir; zira vitamin eksikliği ile bağışıklık sistemi zayıflar. Bu nedenle mutlaka bilmeniz gereken, vitamin eksikliğine bağlı hastalık belirtilerinin vitamin/kalsiyum/UV-lambası/tatlı su balığı yardımı ile güvenli bir şekilde bastırılabilir olmasıdır. Şuna da dikkat ediniz ki, su kaplumbağalarının sadece vitaminlere değil, iz elementlere, amino asitlere (proteinlere) ve kalsiyuma da ihtiyaçları vardır.

 

Vitaminlerin fonksiyonu: Ölçülü vitamin alımı deri yenileme oranını artırır ve mukozanın işlevselliğini, ayrıca hayvanın tüm enerji metabolizmasını destekler. Vitaminler, amino asitler ve kalsiyum gelişmenin sağlanması için önemli unsurlardır, iskelet ve bağışıklık sisteminin gelişmesini ve formda kalmasını sağlar. Su kaplumbağaları D3 vitaminini sadece UV ışığı altında oluşturur. Yeterli UV ışığı ve vitamin almaması hızla vitamin eksikliğine yol açar. 

 

Vitamin eksikliğinin önlenmesi:

- İyi bir ışıklandırma (160w UV lambası veya 300w Osram Ultravitalux, her iki lamba da seramik duylu olmalı),

- Haftada 2 kez üzerine Reptocal, Korvimin, Nekton Rep veya Vitakalk serpilmiş tatlı su balığı yedirilmesi.

 

VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ:

 

Vitamin A eksikliği

 

Nedeni: Henüz bilinmiyor.

 

Belirtisi: Gözlerin şişmesi, mukozal kızarıklık ve gözlerde beyaz sekresyonlar (salgılar).

 

Tedavisi: El kararımız; 1 kg kaplumbağa için maksimal 0,05 ml Ursovit multivitamin preparatının (yağlı çözelti halinde; A,D3,E,C vitaminlerini içerir) 3 gün ara ile 2 kez uyluk derisi altından enjekte edilmesi, 1 hafta sonra yine aynı dozda bir iğne daha yapılması. Gözler ilaveten Regepithel göz merhemi ile (vitamin A içerir) tedavi edilmeli.       

 

Önemli!!!

Vitamin A dozunun çok dikkatli yapılması! Az fakat ona göre daha sık! Vitamin A dozunun aşılması, kaplumbağanın derisinin soyulmasından ölümüne kadar götürür.

 

Vitamin B eksikliği:

 

Nedeni: Balık ile beslenmemesi.

 

Belirtisi: Felçlik, felç olmuş gibi bir belirti, örneğin; arka bacaklarını sürüklemesi gibi.

 

Tedavisi: Veteriner hekim tarafından Vitamin B-Kompleks iğnesinin yapılması (Dikkat: Ursovit vitamin B içermez!)

 

Vitamin D3 eksikliği (Raşitizm):

 

Nedeni: UVA ve UVB ışını içermeyen eksik ışıklandırma, genelde sürüngenler için kullanılan 6 aydan eski neon lambalar, ayrıca yemlerine vitamin D3 takviyesinin yapılmaması.

 

Belirtileri:

 

Başlangıç safhasında: Kabukta beyaz, sert, genelde beyazdan altın rengine kadar noktalar halinde lekeler, gözlerin göz yuvasına çökmesi, iştahsızlık.

 

İleri safhada: Kabukta çökük veya çıkıntılar (hump) ve skolyoz (omurgada eğrilik), kabukta yumuşama (kabuk yumuşaması omurga eğriliğinden önce oluşur). (Dikkat: 4 cm kabuk uzunluğuna kadar olan bebek kaplumbağaların kabukları daima az da olsa yumuşak olur, 4 cm kabuk uzunluğundan itibaren kabukları sertleşmeye başlar!)

 

Son safhada: Deride kan kırmızısı gibi kızarıklar, kuvvetli şekilde zayıflama. Vitamin eksikliğinde ağız mukozası oldukça “uçuk pembe” rengine dönüşür ve olması gereken parlak pembe renginde değildir.

 

Tedavisi: El kararımız; 1 kg kaplumbağa için maksimal 0,05 ml Ursovit multivitamin preparatının (yağlı çözelti halinde; A,D3,E,C vitaminlerini içerir) 3 gün ara ile 2 kez uyluk derisi altından enjekte edilmesi, 1 hafta sonra yine aynı dozda bir iğne daha yapılması. Gözler ilaveten Regepithel göz merhemi ile (vitamin A içerir) tedavi edilmeli.          

 

 

Veteriner hekimlere!

 

Her defasında kaplumbağalarında deri soyulması görüldüğünü bildiren telefonlar alıyoruz. Bizim el kararımız yukarıda belirttiğimiz maksimum doz!!!

 

Dikkat: Şayet bu preparat bulunmuyorsa; bu AD3E vitaminleri preparatı 1 ml’de 55,55 mg vitamin A ve 0,25 mg vitamin D3 içerir. Başka bir preparat için dozlar buna uygun hesaplanmalı!


Akut vitamin eksikliği hayati tehlike arz eder. Aşağıda resimdeki kaplumbağada akut vitamin eksikliği görülmekte, bu da gözlerin arkasındaki derin çöküklerden belli oluyor. İyi beslenmiş ve sağlıklı su kaplumbağalarında göz arkasında böyle çökükler/yarıklar görülmez ve gözler resimdeki gibi göz yuvasına çökmemiştir. Bu durumda yukarıda bahsedildiği gibi Ursovit vitamin preparatı iğnesi yapılır; böyle kuvvetli bir vitamin eksikliğinde yemlerine vitamin-kalsiyum karışımı takviyesinin yapılması bu eksikliği artık telafi etmez.

 

Sarı yanaklı ve kambur kaplumbağalarda vitamin eksikliği sıkça görünür. Sarı yanaklılar hızlı büyür ve ne kadar çok yerse o kadar çok vitamin gereksimine dikkat edilmeli. Kambur kaplumbağaları yavaş büyür ve ürkektir, bu nedenle diğerleri gibi sıkça güneşlenmez, böylelikle az ışık alırlar.       

http://www.wasserschildkroete.de/k-Vitamin.htm

Kabuğun içe çökmesi hatalı şekilde barındırmanın bir neticesi olarak görülür;

-çok yiyen kaplumbağanın küçük akvaryumda bakılması ve vitamin D3 eksikliği-

http://www.wasserschildkroete.de/k-Vitamin.htm

Ayrıca “Göz Hastalıkları” sayfasına bakınız.

Site içi arama:

Bu sayfalarda bahsi, geçen tıbbi ürünlerin aynısı Türkiye'de bulunmayabilir; muadillerini de ancak veteriner hekimler belirler.

          KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI

ORG ve Tora Bora
 -Olaylar, Rüyalar, Gerçekler ve Tora Bora Kalesi- 
Realist Roman - Natüralist Roman 
İnternet kitap satış siteleri ve kitabevlerinde

ORG ve Tora Bora

İnternet kitap satış siteleri

ve

kitabevlerinde

www.turgaybozkurt.com

AKCİĞER ENFEKSİYONU / ÜŞÜTME 

DURGUNLUK, İŞTAHSIZLIK

KRAMP

ÖLDÜĞÜNÜN ANLAŞILMASI

ALGLER (su yosunları) 

GÖZ HASTALIKLARI

KULAK İLTİHAPLANMASI

PARAZİTLER

AMİP

GUT HASTALIĞI

LEGENOT (yumurta sıkışması)

PENİS ve BAĞIRSAK SARKMASI

APSE

HERPES (uçuk)

MANTAR 

RAŞİTİZM

BÖBREK ENFEKSİYONU  

İSHAL ve KABIZLIK

METABOLİZMA

SÜLÜK

DERİ YARALANMALARI 

KABUK KIRIĞI, Delik, Beyaz leke  

NEKROZ

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

DERİ ve KABUK  YENİLENMESİ               

KAMÇILILAR (Flagellata)

ÖDEM

VİTAMİN A ZEHİRLENMESİ, DERİ SOYULMASI

 

TIRNAK SORUNU

SALMONELLA HAKKINDA

VİTELLÜS KESESİ