Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES, PRENS ve YAVRULARININ SAYFASI

GÖZ HASTALIKLARI

 

Kaynak/Orijinal sayfa:

http://www.wasserschildkroete.de/k-Augen.htm

 

 

Şiş, iltihaplı gözler ya Vitamin-A eksikliğinden ya da akciğer enfeksiyonundan, veya her ikisinden kaynaklanır.

 

1) Akciğer enfeksiyonundan kaynaklanan göz iltihaplanması:

 

Belirtisi: Şayet şişmiş, iltihaplı gözler Regepithel merhemi ile iyileşmiyorsa ve kaplumbağanın karın kabuğu kırmızılaşmış ve/veya yan yüzüyorsa, hırıltı çıkartıyorsa, yemini yemiyor ve sıcak yer arıyorsa onda akciğer enfeksiyonu vardır ve şişkin gözler bunun belirtisidir.

 

Tedavisi: Kaplumbağanın beher kilosuna göre 1 ml dozda Doxyhexal enjekte edilmesi (subkutan olarak, uyluk derisi altından 3’er gün ara ile 5 kez, tedavinin başlamasının ardından su ve hava sıcaklığının 33C’ye yükseltilmesi).

 

2) Vitamin eksikliğinden kaynaklanan göz iltihaplanması:

 

Belirtisi: Şayet kaplumbağa akciğer enfeksiyonunun diğer belirtilerini göstermiyorsa, şişkin gözlerin nedeni vitamin eksikliğidir.

 

Bakteriyel göz enfeksiyonlarından farkı: Vitamin eksikliğinde her iki göz iltihaplanmış ve şişmiştir, bakteriyel göz enfeksiyonlarında genelde sadece bir göz şişmiş/iltihaplanmıştır.

 

Tedavisi: REGEPITHEL göz merhemi (vitamin A içerir) gözlere sürülür. Buna ilaveten Ursovit multivitamin preparatı kaplumbağanın beher kilosu için 0,1 ml dozda, 1 hafta ara ile 2 kez uyluk derisi altından enjekte edilir.

 

3) Bakteriyel göz enfeksiyonları:

 

Belirtisi: Genelde sadece bir göz şişmiştir, bazen göz küresinde olduğu gibi kızarıklık ve gözde beyazımsı salgı ile birlikte her iki göz.

 

Tedavisi: Veteriner hekim tarafından olası iltihaplı salgı konjonktif tabakadan uzaklaştırır ve göze Neotracin göz merhemi (antibiyotik içerir) sürülür. Vitamin verilmesi de önemlidir, en iyisi balık üzerine (tatlı su balığı) serpilmiş Vitakalk formunda vitamin (az miktarda ve haftada 2 kez) veya un kurtçuğuna enjekte edilmiş sıvı Reptomin (haftada 2 kez).

http://www.wasserschildkroete.de

Bu kaplumbağanın her iki gözü ilk Vibranevös iğnesinin ardından açıldı.

***

Kaplumbağalarda vitamin A eksikliği konusunda bize ilginç sorular geldi ve cevapladık. Böylesi sorunlarla da karşılaştık:

 

Soru: “Su kaplumbağamız günlerce bir şey yemiyor. Gözleri şişmiş ve hiçbir şeye ilgi göstermeden akvaryumda yatıyor. Yavaşça ölecek mi?”

 

Cevap: “Şayet kaplumbağa hiçbir şey yiyemiyorsa, gözlerini açma yeteneğini kaybetmiştir, hemen tedavi edilmesi gerekir! Aksi takdirde gücünü mutlaka yitireceğinden telef olur. Burada tarif edilen semptom (şişkin gözler) karakteristik bir gözkapağı ödemidir. Burada söz konusu olan sıkça rastlanan göz kapaklarının şişmesidir. Bunun nedeni, hayati önem taşıyan A vitamininden yoksun beslenmedir, bu bir epitelyum koruyucu vitamin olarak sadece mukozayı değil, ayrıca bronşitleri ve böbrekleri de korumaktadır…”

 

***

 

Şişkin/iltihaplı gözler akciğer enfeksiyonunun belirtisidir. “Akciğer enfeksiyonu” sayfasında belirtildiği gibi Doxyhexal’a ve yanı sıra 33 derece su sıcaklığına gereksinim vardır ki Doxyhexal antibiyotiği etkisini göstersin.

 

Hafif durumlarda birkaç hafta boyunca haftada 1 kez veteriner hekime vitamin iğnesi vurdurulması yeterli olabilir. Ağır durumlarda ilaveten katılaşmış gözyaşı salgısının neden olduğu gözkapağındaki sevimsiz kitleler uzaklaştırılmalı. Koruma olarak mutlaka A vitamini ilave edilen besinler verilmeli. Bu nedenle dengeli bir besin hastalıktan korumaya yardımcı olabilir.

 

Fakat vitaminin dozunun aşılması zararlıdır. Örneğin yüksek A vitamini dozu deri soyulmasına neden olur.

 

Vitaminler ve güneş ışığı olmadan raşitizm ortaya çıkar (kabukta deformasyon, kırmızı deri, gözlerin yanlarında ve altlarında iyice belirgin kırışıklıklar ile birlikte içe çökmüş gözler). Gözler göz yuvalarına iyice çökmüştür. Bu durumda veteriner hekim 1 kg ağırlığında kaplumbağa için 1 hafta ara ile 2 kez olmak üzere 0,1 ml dozda Ursovit iğnesini uyluk derisi altından yapmalıdır.

 

Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik içeren göz merhemleri (örneğin; beşeri tıp ürünü Neotracin) uygulanır.                    

 

Tetikleyiciler:

Yabancı cisim, yaralanmalar, hava akımı, tahriş edilmeler, A vitamini eksikliği, bakteriyel enfeksiyonlar (suyun kirli olması).

 

 

Alttaki resimde ortada görünen bulantılı donuk yer (perdeli) iyice belli olmakta.

Bu örümcek kaplumbağasının kör olduğu görülmekte. Bu haricen bir yaralanmandan değil, büyük olasılıkla bir enfeksiyondan kaynaklanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(İlgili diğer resimler için başlığın altındaki linki tıklatarak orijinal sayfasında görebilirsiniz)

http://www.wasserschildkroete.de/Grafik/Land/kranke/09250015_1.jpg

Site içi arama:

Bu sayfalarda bahsi, geçen tıbbi ürünlerin aynısı Türkiye'de bulunmayabilir; muadillerini de ancak veteriner hekimler belirler.

          KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI

ORG ve Tora Bora
 -Olaylar, Rüyalar, Gerçekler ve Tora Bora Kalesi- 
Realist Roman - Natüralist Roman 
İnternet kitap satış siteleri ve kitabevlerinde

ORG ve Tora Bora

İnternet kitap satış siteleri

ve

kitabevlerinde

www.turgaybozkurt.com

AKCİĞER ENFEKSİYONU / ÜŞÜTME 

DURGUNLUK, İŞTAHSIZLIK

KRAMP

ÖLDÜĞÜNÜN ANLAŞILMASI

ALGLER (su yosunları) 

GÖZ HASTALIKLARI

KULAK İLTİHAPLANMASI

PARAZİTLER

AMİP

GUT HASTALIĞI

LEGENOT (yumurta sıkışması)

PENİS ve BAĞIRSAK SARKMASI

APSE

HERPES (uçuk)

MANTAR 

RAŞİTİZM

BÖBREK ENFEKSİYONU  

İSHAL ve KABIZLIK

METABOLİZMA

SÜLÜK

DERİ YARALANMALARI 

KABUK KIRIĞI, Delik, Beyaz leke 

NEKROZ

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

DERİ ve KABUK YENİLENMESİ               

KAMÇILILAR (Flagellata)

ÖDEM

VİTAMİN A ZEHİRLENMESİ, DERİ SOYULMASI

 

TIRNAK SORUNU

SALMONELLA HAKKINDA

VİTELLÜS KESESİ