Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES, PRENS ve YAVRULARININ SAYFASI

KABUK KIRIĞI

 

Kaynak/Orijinal sayfa:

http://www.wasserschildkroete.de/k-Panzerbruch.htm

 

 

Nedeni: Arabalar, köpekler vs.

 

Tedavisi:

 

1) Yaraya genelde yabancı maddeler, kirlilik bulaşmış olabileceğinden ilk olarak yara gerektiği gibi iyice yıkanmalı.

 

2) Ardından yara küçük kabuk parçalarından/kalıntılarından, diğer kalıntılardan, fazlalıklardan arındırılmalı ve dezenfekte edilmeli (eczaneden alınacak olan Kodan Sprey püskürtülmesi).

 

3) Ardından kabuğun aşağıdaki gibi tamir edilmesi:

 

Kabuğun yapıştırılması için alternatif 2 yol vardır:

 

a) Bunlardan en iyisi, diş hekiminden alınacak olan diş yapıştırıcısı ve UV sertleştiricisinin temin edilmesiyle kabuğun tamir edilmesi. Avantajı: Bu yapıştırıcı kaplumbağanın organizmasını minimal şekilde etkiler ve çok iyi tutar. Dezavantajı: Bu yapıştırıcı için ayrıca UV sertleştiricisinin (sertleştirici ultraviyole lambası) temin edilmesi gerekir ki böylelikle materyal sertleşsin. Yapıştırılacak yerde, kapatılmamış açıklıklar bırakılmamalı.

 

b) İkinci yol ise kabuğunun epoksi reçinesi *) ile tamir edilmesi. Bu durumda her ihtimale karşı ilaveten antibiyotik iğnesi uygulanır (Doxyhexal iğnesi, 1 kg kaplumbağa için 1 ml, 3 er gün ara ile 5 kez uyluk derisi altından, 1. iğne yapıldıktan sonra kaplumbağa 33C su ve hava sıcaklığında bulundurulmalı, akvaryumun üzerinin geceleri örtülmesi). Bu reçinenin altındaki kabuk iyi geliştiği gibi reçinenin altındaki derinin gelişmesiyle oluşan kabuğun pulları ileride zamanla reçine ile birlikte düşer. Yapıştırılmamış/macunlanmamış eksik hiçbir yer kalmamalı, ancak öyle iyileşir.

 

4 yıl önce bize kabuğu kırılmış olan erkek bir su kaplumbağası getirildi ve kabuğu epoksi reçinesi ile yapıştırıldı. Epoksi reçinesi kaplaması zamanla düştü, kaplumbağa ayrıca iltihaplanmaya karşı önleyici olarak Doxyhexal ile tedavi edilmişti. Sırt kabuğunun alt kısmında 20 derecelik bir açı kırılmış/açılmış olduğu halde yeni kabuğu oluştu, hatta kaplumbağa biraz büyüdü bile.

 

Kırık kabuğu tamir edilmeden gölette/suda yaşayan bir kaplumbağa, ne yazık ki kısa bir süre sonra acı içinde ölür.

 

Bir örnek:

Kabuğunda ağır derecede kırıklık olan kırmızı yanaklı bir su kaplumbağası henüz yaşıyorken bize getirildi. Kırılmanın ardından bayağı bir süre geçmiş ve tedavi edilmeden gölette yaşamını sürdürmüş. Yanımızda yarasının temizlenmesi esnasında yarasından kurtçuklar çıktı ve bunlar kaplumbağayı içten içe yemiş. Bu kaplumbağa bize geldikten birkaç saat sonra öldü.

Böyle ağır ve enfekte yaralar genelde ölüme neden olur. Burada önemli olan böyle yaralanmalarda yaraya derhal müdahale edilmesi.

 

 

***

*) ÖNEMLİ NOT (Site sahibi Turgay’ın ilavesi): Yukarıda epoksi reçinesi deniliyorsa rastgele epoksi reçineleri alınmamalı. Bilmeden uygulanan solventli bir epoksi reçinesi kaplumbağanın zehirlenmesine ve dolayısıyla ölümüne neden olur. Bunun için solvensiz, yani su bazlı, gıda tüzüğüne uygun epoksi tamirat reçineleri kullanılıyor bildiğim kadarıyla (örneğin; içme suyu depolarının kaplanmasında kullanılan su bazlı epoksi reçineleri gibi).

 

Bir ara Prenses kendisine iyice yılışan Prens’i kuyruk kısmındaki kabuğundan ısırdı ve orada 3-4 mm çapında bir delik oluştu (kanamasız). Kanamasız olan o açık yeri derhal Biokadin ile dezenfekte edip, takip eden her gün 1-2 kez, onarıcı özelliği olduğundan Bepanthen krem sürdüm ve her krem sürüşten sonra 5-6 saat sudan uzak kuru yerde kaldı. Açık yer 3 ay kadar sonra kapandı. O günden beri her ikisini artık ayrı akvaryumlara yerleştiriyorum. Prens, Prenses’den ayrı kalmanın üzüntüsü ile bunalıma girdi, her yerde onu arıyordu ve aylardır bir şey yemedi, kilo kaybetmeye başladı. Bunun üzerine veteriner hekime götürüp vitamin kürü iğnesi yaptırdım. Zamanla normalleşti.       

 

***

 

 

KABUKDAKİ KÜÇÜK DELİKLER

(Kaynak: www.turgaybora.org)

 

Kabuklarında (bilhassa karın kabuğu) küçük delik gibi yerler görüldüğünde önce bunun bir yara olup olmadığı dikkatle incelenmeli. Şayet yara ise dezenfekte edilip en kısa zamanda veteriner hekime götürülmeli. Şayet yara değil ise:

 

Eczaneden “PROPOLİS Damla” temin ediniz (alkollü olanından). Delik gibi olan yerleri ılık veya az sıcak taze musluk suyu altında yıkayınız (akvaryum suyu ile değil, klorlu taze musluk suyu olmalı). Kurumaya bırakıldıktan sonra delik gibi yerlerin üzerine birer damla alkollü PROPOLİS damlatın, damlanın akmaması, deliğin üzerinde durması için birkaç dakika kaplumbağayı elinizde tutunuz. Damla birkaç dakika içinde su geçirmeyen ince bir film tabakası oluşturacaktır, bu film tabakası deliğe su geçirmez ve kaplumbağanın kabuğunun hava almasını önlemez. Ardından kaplumbağayı bir müddet (10-15 dakika, yarım saat vs.) kuru yerde barındırınız, sonra akvaryum suyuna bırakılabilir. Propolis 1 hafta boyunca içerdiği etkin maddeleri delik olan yere yavaş yavaş bırakıp o yeri onaracaktır (doku jenerasyonu); bu süre zarfında başka bir şey uygulamayınız! Aynı uygulamayı 1 hafta kadar sonra tekrar yapın. Şayet delik olan yerde kabuklaşma/kabuk bağlama görürseniz müdahale etmeyiniz, el ile uzaklaştırmayınız, kendi kendine düşmesi gerek. Birer hafta aralıklarla birkaç kez yapılacak uygulamanın ardından o deliğin kapandığını göreceksiniz. Propolisin kalanını kendiniz, çoluk-çocuk-yaşlı kullanabilir.

Site içi arama:

Bu sayfalarda bahsi, geçen tıbbi ürünlerin aynısı Türkiye'de bulunmayabilir; muadillerini de ancak veteriner hekimler belirler.

Kırmızı daireler içinde görünen karın kabuğundaki bu küçük delikler Propolis damla ile tedavi edilerek giderildi.

KABUKDAKİ BEYAZ LEKELER

(Beyaz Leke Hastalığı)

 

Belirtileri: Kaplumbağa büyüdükçe kabuk pullarını yeniler. Pulların tamamen düşmemesi veya hiç düşmemesi durumunda kabuk üzerinde beyaz lekeler görülür.

 

Nedenleri: Çeşitli nedenleri vardır. Araştırmalarıma göre en başlı nedenlerden biri A-Vitamini eksikliğidir. Bu göz sorunlarına neden olur, hatta kaplumbağa kör olabilir. Vitamin A eksikliği yanlış veya sağlıksız beslenmeden ortaya çıkar. Ayrıca güneşlendirilmemesi, kuru alan ısısının gerektiği gibi olmaması, yani düşük olması.

 

Tedavisi: Bu durumda illaki vitamin tozları, damlaları gerekmez. Bakım şartları iyileştirilmeli, beslenme şekli değiştirilmeli. Kaplumbağaya solucan verilebilir. Solucanlar A-Vitamini açısından zengindir. Ayrıca en azından haftada 1 kez rendelenmiş havuç ile beslenmeli. Havuç A-Vitamini bakımından oldukça zengindir ve kabuk yenilemesini destekler. 

 

 

NOT: Buradaki Beyaz Leke Hastalığı ile DERİ ve KABUK YENİLENMESİ   sayfası son paragraftaki beyaz lekeyi birbirine karıştırmayın Her ikisi ayrı bir durum.            

 

 

A-Vitamini ile ilgili diğer sayfalar: VİTAMİN EKSİKLİĞİ    VİTAMİN A ZEHİRLENMESİ, DERİ SOYULMASI

          KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI

ORG ve Tora Bora
 -Olaylar, Rüyalar, Gerçekler ve Tora Bora Kalesi- 
Realist Roman - Natüralist Roman 
İnternet kitap satış siteleri ve kitabevlerinde

ORG ve Tora Bora

İnternet kitap satış siteleri

ve

kitabevlerinde

www.turgaybozkurt.com

AKCİĞER ENFEKSİYONU / ÜŞÜTME 

DURGUNLUK, İŞTAHSIZLIK

KRAMP

ÖLDÜĞÜNÜN ANLAŞILMASI

ALGLER (su yosunları) 

GÖZ HASTALIKLARI

KULAK İLTİHAPLANMASI

PARAZİTLER

AMİP

GUT HASTALIĞI

LEGENOT (yumurta sıkışması)

PENİS ve BAĞIRSAK SARKMASI

APSE

HERPES (uçuk)

MANTAR 

RAŞİTİZM

BÖBREK ENFEKSİYONU  

İSHAL ve KABIZLIK

METABOLİZMA

SÜLÜK

DERİ YARALANMALARI 

KABUK KIRIĞI, Delik, Beyaz leke

NEKROZ

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

DERİ ve KABUK YENİLENMESİ               

KAMÇILILAR (Flagellata)

ÖDEM

VİTAMİN A ZEHİRLENMESİ, DERİ SOYULMASI

 

TIRNAK SORUNU

SALMONELLA HAKKINDA

VİTELLÜS KESESİ