Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES, PRENS ve YAVRULARININ SAYFASI

HERPES

(Uçuk)

 

 

Kaynak/Orijinal sayfa:

http://www.wasserschildkroete.de/k-Herpes.htm

 

Herpes enfeksiyonu, şişmiş dilin üzerinde beyazımsı bir tabaka (dil pası) olarak kendini belli eder. Başlangıç safhasında dilin üzerinde küçük kırmızı noktalar görülür. (Beşeri tıp hekimlerinin ve homeopati uzmanlarının tavsiyeleri: Mukoza sarı kantaron yağı ile tedavi edilir, geriye kalan deri kısımların ise çay ağacı yağı veya çinko merhemi ile tedavisi). Fakat en iyisi dilin üzerine fırça ile sürülecek olan Supronal süspansiyonu (antibiyotik). Bunun ardından kaplumbağa 6 saat boyunca kuru ve sıcak yerde bulundurulur. Ne yazık ki enfeksiyonun kaplumbağanın gastrointestinal sistemine kadar yayıldığı sıkça görülmüştür. Bu da ishal ve zayıflama ile kendini gösterir. Bu durumda Supronal süspansiyon kelebek şırınga ile (veteriner hekimlerde bulunan hortumlu şırınga), oradaki enfeksiyonu lokal olarak tedavi etmek için yemek borusuna ve kloak içine verilir. Buna paralel olarak mutlaka Baytril iğnesi yapılmalı. Baytril, bakterilerin yeniden oluşumunu önler ve birbirini takip eden 6 gün boyunca 1 kg kaplumbağa için 0,5 ml dozda verilir. Baytril, Supronal süspansiyon ile yapılan lokal tedaviyi destekler. Bunlara ilaveten ayrıca vitamin A ve vitamin C iğneleri yapılmalı; zira vitamin C saldırıya uğramış bağışıklık sistemini destekler, vitamin A ise herpes enfeksiyona yakalanmış mukozayı korur. 

 

Su kaplumbağasının dili herpes nedeni ile iyice şişer, öyle ki yemini yerken dilinin bir kısmını böylelikle ısırır. Dilin arka kısımlarında görülen beyaz yerler de herpes hastalığına bir işarettir.

 

Herpes genelde fark edilmiyor, fakat tehlikeli! Tedavi edilmeyen herpes kaplumbağayı ölüme götürür.

 

 

(Herpes üzerine resimler için başlık altındaki “Kaynak/Orijinal” sayfanın linkine tıklatabilirsiniz).

Site içi arama:

Bu sayfalarda bahsi, geçen tıbbi ürünlerin aynısı Türkiye'de bulunmayabilir; muadillerini de ancak veteriner hekimler belirler.

          KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI

AKCİĞER ENFEKSİYONU / ÜŞÜTME 

DURGUNLUK, İŞTAHSIZLIK

KRAMP

ÖLDÜĞÜNÜN ANLAŞILMASI

ALGLER (su yosunları) 

GÖZ HASTALIKLARI

KULAK İLTİHAPLANMASI

PARAZİTLER

AMİP

GUT HASTALIĞI

LEGENOT (yumurta sıkışması)

PENİS ve BAĞIRSAK SARKMASI

APSE

HERPES (uçuk)

MANTAR 

RAŞİTİZM

BÖBREK ENFEKSİYONU  

İSHAL ve KABIZLIK

METABOLİZMA

SÜLÜK

DERİ YARALANMALARI 

KABUK KIRIĞI, Delik, Beyaz leke 

NEKROZ

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

DERİ ve KABUK YENİLENMESİ               

KAMÇILILAR (Flagellata)

ÖDEM

VİTAMİN A ZEHİRLENMESİ, DERİ SOYULMASI

 

TIRNAK SORUNU

SALMONELLA HAKKINDA

VİTELLÜS KESESİ