Su kaplumbağası kuluçkalığıilk 5 yavru bir arada

Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES ve PRENS’in SAYFASI

PRENSES, sayfa 4

II) KULUÇKALIĞIN HAZIRLANIŞI:

Kuluçkalık 1)

Kuluçkalık 2)

1) Plastik kutu (55x40x40 cm)

2) PS-levha (sterepor)

3) Su

4) Akvaryum ısıtıcısı

5) Dikine yerleştirilmiş tuğlalar.

6) Kuluçka kabı (yumurtaların yerleştirildiği şeffaf plastik; üstteki çizim A, B, C).

7) Dere kumu (1:10 civarı hacme göre genleştirilmiş perlit katkılı).

8) Kuluçkalık 1: Kuma 1,0 –2,0 cm kadar gömülü yumurtalar. Kuluçkalık 2: Yarısına kadar kuma gömülmüş yumurtalar.

9) Kuluçkalık 1: Plastik kuluçkalığın şeffaf kapağı. Kuluçkalık 2: Cam kapak (her ikisi de meyilli yerleştirilmiş).

10) Kuluçkalık 1: Cam kapak (meyilli yerleştirilmiş).

III) YAVRULARIN YUMURTALARDAN ÇIKMASI ESNASINDA VE SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Aşağıda kaynak gösterdiğim web sitesinde çok güzel tarif edilmiş. Önemli gördüğüm kısımları aşağıdaki gibi Türkçeye çevirdim.

 

                                                                                                                                                                                     

Kuluçka süresi:

Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarının kuluçka süresi 90 gün, kimi hallerde 120 gündür.

 

Yumurtaların döllenmiş olup olmadığının anlaşılması:

Yumurtaları başparmağınız ile işaret parmağı arasında bir ışık kaynağına, örneğin; masa lambasına tutunuz. İlkönce yumurtaların içinde kan damarları gibi şekiller görebiliyorsanız döllenmiş demektir, gelişim süreci iç kısmındaki koyu rengin büyümesi ile belli olur. Buna karşın döllenmemiş yumurtalar farklı iki açık renk gösterir; bunlardan biri tamamıyla açık renkteki hava kabarcığı, diğeri kuru yumurta sarısına işaret eden, bundan biraz koyu olan diğer bir parti. Döllenmiş yumurtanın ağırlığının artmasına karşın, döllenmemiş yumurta zamanla kurumaya başladıkça gittikçe hafifler.

 

Yavruların yumurtalardan çıkışı ve yetiştirilmesi:

Yavruların yumurtalardan çıkış süreçleri 1 ile 3 gün arasında devam eder. Bu süre zarfında görünen yavruyu rahatsız etmeyiniz. Bu süreye ilaveten, göbeğindeki vitellüs kesesinin geri oluşumuna/absorbe edilmesine kadar yavrular birkaç gün daha kuluçkalıkta kalabilir; tabii ki kuluçkalıkta yavrunun kalabileceği yeterli alan varsa. Yeni çıkmış yavrular kesinlikle ebeveynlerinin yanına bırakılmamalı. Yaşam ve ışık şartları, ısı ile yemleri yetişkin kaplumbağalardaki gibidir; fakat yumurtadan yeni çıkmış yavrular hemencecik bir şey yemez. Metabolizmasının, vitellüsün hazmından vereceğiniz temel besin maddelerin hazmına kadarki değişimi aşağı yukarı 1 hafta sürer. Yavruların yiyecekleri, yiyebilecekleri şekilde ufaltılır. Kalsiyum ve vitamin ihtiyacını karşılayınız; fakat vitaminleri gereğinden fazla vermeyiniz, dozunu abartmayınız! Aksi taktirde zararlı ve aksi etki bırakır, yavrular böylelikle hastalanabilir.      

Çizimde esinlenen kaynak:

www.wasserschildkroete.de

Kuluçkalıktan çıkan ilk 5 yavru: Kont, Dük, Kovboy, Sultan ve Tosun Paşa (20.11.2009). Sultan’ı kuluçkalıktan çıkarttığımda vitellüs kesesi henüz emilmemiş, karnı halen çok yumuşak ve şişkindi. Onu birkaç gün daha kuluçkalığın içindeki kuluçka kabında (arada bir içinde birazcık su olan ayrı bir kapta, kuluçkalığa eşdeğer sıcaklıkta) tuttum; böylelikle karnı düzelmeye başladı. Kovboy ve Sultan’ın bağa uzunluğu 2,5 cm, diğerlerinin 3 cm (yani Kovboy ve Sultan yumurtalarından çıktıklarında diğerlerine nazaran daha küçüktü).

- SU KAPLUMBAĞASI ÜRETİMİ, YAVRU SU KAPLUMBAĞASININ YETİŞTİRİLMESİ -

 

I) YUMURTALARIN KULUÇKAYA YERLEŞTİRİLMESİ

(kuluçka kabı)

ilk yavru su kaplumbağaları bu kuluçkadan çıktı.

ÇİZİM-A (kendi hazırladığım yuvarlak plastik kuluçka kabı,

bknz; Prenses sayfa 5’deki resim 1, 2 ve 3):

 

1) Su seviyesi 0,5 cm, 2) Suyun üzerine serili genleştirilmiş perlit, ~ 1 cm kalınlıkta, 3) İçine bir miktar genleştirilmiş perlit karıştırılmış dere kumu, 4) Perlitli kumun içine 1,0-2,0 cm derinliğe kadar gömülen yumurtalar, 5) Kapak.

 

Bu kuluçka kabını, havalar sıcak olduğu için bir ay kadar balkonda güneş alan sıcak ortamda barındırdım (içine taze hava girmesi için her gün 1 defa kapağını yelpazelercesine birkaç kez açıp kapatarak), kapağı yuvarlak olduğundan kapağın iç yüzeyinde yoğunlaşan su (kondense su) direkt olarak yumurtaların üzerine damlamamakta. Bu kabı havalar serinlemeye başlayınca alttaki “Kuluçkalık 1”in içine yerleştirdim.  İlk yavrular buradan çıktı (10 yumurtanın 6’sından 6 yavru çıktı).

ÇİZİM-B (benim hazırladığım kuluçka kabından sonuncusu):

1) Su seviyesi 0,5 cm, 2) Suyun üzerine serili genleştirilmiş perlit, ~ 1 cm kalınlıkta, 3) İçine bir miktar genleştirilmiş perlit karıştırılmış dere kumu, 4) Perlitli kum içine yarısına kadar gömülü yumurtalar, 5) Cam kapak.

 

Ben bu kuluçka kabını, yumurtalar eylül ayında çıktığı için direkt olarak aşağıdaki “Kuluçkalık 2”ye yerleştirdim.

Bu kuluçka kabından 2 tane hazırladım. Birincisi; yumurtalar çizimde gösterildiği gibi değil de üstteki çizimdeki gibi kumun içine gömülü şekilde yerleştirildi ve 9 yumurtanın 4’ünden dört yavru çıktı. İkincisi; yumurtaları yanda görüldüğü gibi yarısına kadar kuma yerleştirdim, fakat hepsi 3-4 ay içinde çürüdü, hiçbir yavru çıkmadı, yumurtalar döllenmemiş olabilir.

ÇİZİM-C (Alman Su Kaplumbağaları Derneği web sitesindeki “www.wasserschildkroete.de” tarife göre):

1) Su seviyesi 0,5 cm, 2) Vermukulit, 3) Vermukulit içine yarısına kadar gömülü yumurtalar, 4) Cam kapak.

 

Bu kuluçka kabı, yazın güneş alan sıcak bir ortamda tutulur. Dikkat edilmesi gereken, kapağın iç yüzeyinde oluşacak kondense suyun direkt olarak yumurtaların üzerine damlamaması için kabın hafif meyilli şekilde (örneğin; bir kenarının altına kibrit kutusu gibi bir şey yerleştirilerek) sıcak bir yere konulması. Günde 1 defa cam kapak yelpazelercesine arka arkaya birkaç kez açılıp kapatılarak kuluçka kabının içine taze havanın girmesi sağlanır. Havalar soğumaya başlayınca bu kuluçka kabını altta “Kuluçkalık 2”de tarif edildiği şekilde kuluçkalığa yerleştirilir.

yavru su kaplumbağaları su kaplumbağası üretimisu kaplumbağası kuluçkasıkaplumbağa kuluçkası

Yavruların sudaki ilk kürek çekişleri (20.11.2009)

Site içi arama:

www.wasserschildkroete.de

Kaynak:

Kaplumbağa Prenses, Prens ile yavruları Sultan ve Kovboy akvaryumdakaplumbağa resimleri

Çit bitkisinin üzerinde güneşlenme

kaplumbağa resimleri

Akvaryumda kuru alan. İllaki annesinin sırtına çıkacak.

Bilder von Wasserschildkröten

Ailece güneşlenme

Kaplumbağa resimleri

Bana bakıyorlar, çoğu kez gözleri üzerimde.

Su kaplumbağası resimleriKaplumbağa resimler,Turtle Pictures,Bilder von Wasserschildkröten,Schildkrötenbilder Kaplumbağa resimler,Turtle Pictures,Bilder von Wasserschildkröten,Schildkrötenbilder

Kışın ısıtıcı lamba altında ısınma molası.

Kışın ısıtıcı lamba altında denge.

Prens (soldaki) ve Prenses yazın güneşlenirken.

Kaplumbağa resimler,Turtle Pictures,Bilder von Wasserschildkröten,Schildkrötenbilder Kaplumbağa resimler,Turtle Pictures,Bilder von Wasserschildkröten,Schildkrötenbilder

Akvaryumun kuru alanında

Su masajından çok hoşlanırlar (büyük yavrular ve yetişkinler). Küçük yavrular ise hava motorundan gelen hava kabarcıkları üzerinde karınlarına, yetişkinler uzuvlarına masaj yapmaktan hoşlanır.

Diğer sitelerimiz:   kaplumbaga-pp.blogspot.com                 wasserschildkroete-pp.blogspot.com (Almanca)

Kuluçkalık 1:

Bu kuluçkalığı, sağda kaynak olarak belirtilen Alman Su Kaplumbağaları Derneği web sitesindeki tarife göre çizdiğim 2 nolu kuluçkalıktan esinlenerek hazırladım. Bunun içinde 09.08.2009 tarihli yumurtalar (10 adet, ilk yavrular buradan çıktı) ve 28.08.2009 tarihli yumurtalar (9 adet) bulunmakta.

 

Tarifi:

İlkönce 6 nolu plastik kuluçka kabına, üstteki çizim A ve B’de tarifi yapıldığı gibi, tabandan 0,5 cm yüksekliğe kadar su koyup üzerine ~1,0 cm kalınlıkta genleştirilmiş perlit serdim. Bunun üzerine plastik kabın aşağı yukarı 3/2 sine kadar 1:10 oranında perlit katkılı dere kumu yerleştirdim (yani 10 avuç kum için aşağı yukarı 1 avuç perlit). Topraktan, yumurtladığı yerden dikkatlice ve sarsmadan çıkarttığım yumurtaları bu kuma 1-2 cm derinlikte kalacak şekilde yine oynatmadan, sarsmadan dikkatlice aynı şekilde yerleştirdim*). Daha sonra 1 nolu büyük şeffaf gıda muhafazasının (plastik kutu) altına 5 mm kalınlıkta ince bir PS-levhasını yerleştirdim (alttan soğuk almaması için). İçine 2 adet yıkanmış delikli tuğlayı dikine yerleştirip (delikler yanlamasına gelecek şekilde) tuğlaların üst hizasına kadar ılık su doldurdum ve akvaryum ısıtıcısını 29-30°C’ye ayarlayarak içine yerleştirdim. Tuğlaların üzerine de yumurtaların bulunduğu 6 nolu şeffaf plastik kabı (Çizim A, B, C) yerleştirdim. Ardından 9 nolu plastik kutunun şeffaf kapağını meyilli şekilde yerleştirdim.

 

Bir süre sonra her ihtimale karşın kondense suyun yumurtaların gömülü olduğu plastik kaba akmasını önlemeye yönelik, yine meyilli olarak ve kenarları açık bir şekilde (kabın etrafında farklı yüksekliklerde  4 destek sağlayarak) 10 nolu cam kapağı ile yumurtaları çifte güvenceye aldım.

 

Böylelikle kuluçkalığın içinde gerekli olan en az 28°C’lik ısı ile %85-95 lik hava nemi sağlanmış oldu.

 

*) Dikkat: Kuluçkalığa yerleştirmek için topraktan çıkartılan yumurtalar su ile temizlenmemeli, üzerine yapışmış kaba topraklar sadece el ile dikkatlice temizlenebilir. Yumurtalar topraktan nasıl çıkartıldıysa (topraktaki duruş şekli nasılsa) kuluçkalığa da aynen öyle yerleştirilmeli, evirilip çevrilmemeli, sarsılmamalı; aksi takdirde mevcut “germ disk” zarar görebilir ve bu da embriyonun gelişmesini önler. 

Kuluçkalık 2:

Bu kuluçkalık, yukarıda kaynak olarak belirttiğim Alman Su Kaplumbağaları Derneği web sitesinde tarif edildiği gibi hazırlandı ve içinde Prenses’in 17.09.2009 tarihinde bıraktığı yumurtalar (9 adet) bulunmakta.

 

Aradaki fark: Bu derneğin web sitesinde 6 nolu kaba 0,5 cm yüksekliğe kadar su konulduktan sonra aşağı yukarı plastik kabın yarısına kadar vermukulit doldurulup yumurtaların yarısına kadar vermukulit içine yerleştirilmesi. 9 nolu cam kapağın ise, kondense suyun camın alt yüzeyinden aşağı doğru kayarak akması için meyilli şekilde kuluçkalığın üzerine yerleştirilmesi gerekiyor; zira cam kapağın altında yoğunlaşan su (kondense su) direkt olarak yumurtaların üzerine damladığında yumurtalara, embriyolara zarar verebilir.

AnaSayfa      Prenses S.1      Prenses S.2      Prenses S.3      Prenses S.4      Prenses S.5      Prenses S.6      Prenses S.7      Prenses S.8      Prenses S.9 

 

Hastalıklar      Veteriner Hekimler      Videolar      Bunları Biliyor muydunuz?      İstatistik      İrtibat

ORG ve Tora Bora
İnternet kitap satış siteleri ve kitabevlerinde

İnternet kitap satış siteleri ve kitabevlerinde