Kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağalarım (Trachemys scripta elegans)

PRENSES ve PRENS’in SAYFASI

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

-Sayfa 3-

-Kaplumbağaların ilginç özellikleri, kaplumbağa rekorları-

 

Bu sayfalardaki içerikler genelde, arama motorlarına yazılmasıyla bu siteye giriş yapılan anahtar sözcüklerinin dikkati altında, ayrıca başka yerlerde zor erişilebilir konular seçilerek hazırlanmıştır.

 

Bu sayfaların internette yayımlanma tarihi: 18.08.2013

www.turgaybora.org

Designed by www.aksanter.com

© 2013

32) Evde, teraryumda bakılan kaplumbağalar için UV lambası, ısı lambası gerekli midir ve nasıl olmalı?

Kaplumbağaların D3 vitaminini sentezlemeleri için UV ışınlarına ihtiyaçları vardır. Diğer bir tabirle; güneş kemik sağlığı için çok önemlidir, güneş ışınları kemiğin kalsiyum biriktirmesini sağlayan D vitaminin bağırsaktan emilmesini sağlamakta. Daha basit açıklamak gerekirse: istediğiniz kadar D vitamini içeren yiyecek verin, güneş ışını olmadan bir işe yaramaz.

 

Kalsiyum ihtiyacını gideremeyen kaplumbağada raşitizm/kemik erimesi ortaya çıkar (demineralizasyon neticesi, yani vücudun aşırı mineral kaybetmesiyle kemiklerin yumuşamaya başlaması, deforme olması, kolayca kırılabilmesi).

 

Buradan anlaşılacağı üzere kapalı alanlarda, teraryumlarda bakılan kaplumbağanın UV ışını gereksinimi için olanak sağlanmalı. Yapay olarak tercih edilen UV lambalarda UV-B oranı %5 olmalı. Piyasada buna yönelik olarak neon lambalar satılmakta, bu lamba kaplumbağaya 35 cm mesafede olmalı ve gün boyu yakılmalı (sabah saatlerinden hava kararmaya başlayana kadar). Lambalar 9 ayda bir değiştirilmeli, 9 ay sonra ışık vermeye devam etse de artık UV veremez; fakat istenilirse sadece aydınlatma amaçlı kullanılmaya devam edilebilir. Buna alternatif olarak, kaplumbağaya 1 metre yüksekliğe yerleştirilecek,  her gün 10-15 dakika yakılabilecek OSRAM (Vita Lux 300 W) ampulü kullanılabilir (seramik duya takılmalı), bu mesafelere dikkat edilmezse kaplumbağanın gözleri zarar görebilir.

 

UV-A ışını ise aktiviteyi artırır, iştahlarını açar, genel refahı artırır.

 

Isı lambasına gelince; diklemesine ısı vereceği zemini 35° C civarı ısıtabilecek bir mesafede olmalıdır. Burada önemli olan, kaplumbağanın sıcak alanı kendi başına seçebilecek olmasıdır; yani, kaplumbağanın kuru alanı, en fazla ısı alan lambanın tam altından bazen sağa sola, ileri geri giderek daha az sıcak olan yerleri seçebileceği şekilde geniş olmalıdır. Isınma lambası olarak halojen lambalar kullanılabilir (yavrular için 40 W, yetişkinler için 60 W).

 

Kaplumbağanın vücut ısısı, bulunduğu ortamın ısısından 0,1-0,2 °C daha düşüktür. Hazım 20°C altında oldukça yavaşlar.

 

Dikkat: UV ışını camdan geçmez! Şayet teraryumun veya akvaryumun üzerinin kapatılması gerekiyorsa bu durumda çift cidarlı şeffaf sentetik levhalar alınabilir (pleksiglas, akrilik levha).

 

Nihayetinde en iyisi, hem ısı hem de UV-A ve UV-B ışını veren doğal güneş ışığıdır. 

 

33) Aynı boy ve cinsiyetteki kırmızı yanaklılarımı nasıl ayırt edebilirim?

Karın kabuğundaki desenlerden. Her kaplumbağada değişik olur.

 

34) “Dünya Kaplumbağalar Günü” var mıdır?

Evet. 23 Mayıs resmen tanınmış “Dünya Kaplumbağalar Günü”dür.

 

35) Kaplumbağamı bir Avrupa Birliği ülkesine götürebilir miyim?

Avrupa Birliği ülkelerinde kaplumbağa alım-satımı, ithalatı-ihracatı, ülke sınırından içeri sokmak-çıkarmak yasaktır. Bunun nedeni, nesillerin korunmasının yanı sıra çoğu kaplumbağaların büyüdükten sonra kapı dışarı edilerek telef edilmeleridir. Avrupa Birliği ülkeleri 1984 yılında, 1973 tarihli “Vaşington Türleri Koruma Antlaşması”na mecbur bırakılmıştır. AB Ülkelerinde kaplumbağalara ancak yetiştiricilerden veya yetkili dairelerden alınacak olan CITES (Convention on International Trade in Endangered Spezies of Wild Fauna and Flora) veya AB-Belgesi ile sahiplenebilirsiniz. Aksi takdir size yüklü bir para cezası verilebileceği gibi kaplumbağanıza el konulur, kimi hallerde hapis cezası dahi verilebilir.  Ancak herhangi bir AB ülkesine illaki götürmek istiyorsanız önce o ülkenin yetkili makamından ilgili AB-Formunu doldurarak izin almanız gerekir (örneğin; Almanya’da “Bundesamt für Naturschutz”  -Tabiatı Koruma Federal Dairesi- “http://www.bfn.de/0305_cites.html“). O ülkeden çıkış yaparken bu kez çıkış izni almanız gerekir. Türkiye AB’ye girmek istiyor, ama bu gibi ve daha nice AB-Yönetmeliklerine halen yanaşmamakta. Sadece bunu uygulamaması AB kapısını kapatır.

 

36) Tüm kaplumbağaları birbirlerinden ayıran farklılık nedir?

Tehlike sezdiğinde kafasını yanlamasına S-şeklinde kıvırarak bağasına (kabuğuna) çeken “döner boyunlu kaplumbağalar” (Pleurodira);

Tehlike sezdiğinde kafasını direkt olarak bağasına çeken “gizli boyunlu kaplumbağalar” (Cryptodira).

 

37) Bir kaplumbağa düşkünü (turtle fan) olduğunuz nasıl anlaşılır?

Şayet bir arkadaşınız sizi cepten aradığında;

-“Ya sen nerelerdesin? Artık ortalıklarda görünmüyorsun,” derse. http://www.123gb.de/Smilies/smile.gif

 

 

PEKİ YA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

 

- En büyük ve aynı zamanda en ağır kaplumbağa olarak, 250 cm bağa (kabuk) uzunluğu ve 900 kg ağırlığı ile  “Deri Sırtlı Kaplumbağa” (Dermochelys coriacea) kabul edilir.

 

- Güney Afrika’da yaşayan yassı kaplumbağaların (Homopus signatus) erkeği, ortalama 7,5 cm bağa uzunluğu ve 70 gr ağırlığı ile en küçük kaplumbağadır.

 

- En hızlı kaplumbağa, saatte 35 km hızla “Deri Sırtlı Kaplumbağa”dır.

 

- En yavaş kaplumbağa, saatte 0,21-0,48 km hızla, kurak iklim bölgelerinde, çöl kenarlarında yaşayan “Gopherus” cinsi kaplumbağadır. Bunlar 40 cm bağa uzunluğuna ve 4 kg ağırlığa erişebilir. Kendine yer altında günün büyük kısmını geçirebileceği, başka hayvanların da yararlanabileceği, 3 m derinliğe ve 12 m uzunluğa kadar erişebilen barınak inşa etmekle tanınır. 

 

- Cinsel olgunluğa en geç ulaşan kaplumbağa “Yeşil Deniz Kaplumbağası”dır (Chelonia mydas). Bunlar kısmen 50 yaşında cinsel olgunluğa erişir. “Çorba Kaplumbağası” olarak da adlandırılan bu kaplumbağalar etleri için avlandıklarından türleri ne yazık ki tükenmek üzere.

 

- Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde çok eski zamanlarda yaşamış 4 metre uzunluğunda bir deniz kaplumbağasının iskeletini görebilirsiniz.

 

- Yumuşak Kabuklu Çin Kaplumbağası (Pelodiscus sinensis) idrarının büyük kısmını ağzından çıkartır.

 

- Bazı cins kaplumbağalar (örneğin; Trakya Kara Kaplumbağası), çiftleştiği birden fazla erkek kaplumbağaların spermalarını yıllar boyu depolayarak döllenmiş yumurtalar bırakabilir.

 

- Yılan boyunlu kaplumbağalar (Chelodina rugosa) su altındaki çamurların içine yumurtlayan tek kaplumbağa cinsidir; bu yumurtalardaki embriyolar ancak sular kuruyup çekildikten sonra gelişmeye başlar.

 

- Erkek “Galapagos Dev Kaplumbağaları”nın (Geochelone nigra) kommi mücadelesinde kazanan taraf boynunu en fazla uzatan kaplumbağadır. (Kommi mücadelesi: Çiftleşme öncülüğü veya büyüklük/öncelik/erkeklik taslama kavgası).

 

- Deniz kaplumbağaları yumurtalarını, kendilerinin yumurtadan çıktığı aynı sahile bırakır (bknz; önceki sayfada No. 20, “Kaplumbağalar ne kadar iyi koku alır?” başlığı).

 

- Deniz kaplumbağasının bıraktığı 1000 yumurtadan çıkan yavrulardan ancak 2 tanesi, yaşam mücadelesinden galip gelerek cinsel olgunluğa erişebilmekte.

 

- Kaplumbağalar buzul çağında Dünyanın sıcak bölgelerine göç etmiş, daha sonra kaybettikleri topraklara, diyarlara, önceki yaşam bölgelerine geri dönmüşlerdir.

 

- 256 yıl ömrü ile en fazla yaşayan Aldabra Dev Kaplumbağası olan (Aldabrachelys gigantea) erkek kaplumbağanın adı “Advaita” dır (İngilizce ve diğer batı dillerinde “Adwaita” olarak yazılır.) Sanskrid dilindeki bu kelimenin Türkçe karşılığı: ”Bir tek ve sadece”, yani; “Emsalsiz.”

 

1875 yılından beri o zamanlar yeni açılan Kalküta Şehrinin Alipur Hayvanat Bahçesi’nde yaşan Advaita, hayvanat bahçesinin belgelerine göre, 1750 yılında (hatta 1705 yılı olabileceğinden bahsediliyor) Madagaskar’ın kuzeyindeki Şeyşeller’de dünyaya gelmiş. İngiliz denizciler tarafından Hindistan’a getirilerek Robert Clive isimli koloni memuruna hediye edilmiş, gençliğini de onun bahçesinde geçirmiş.

 

Ölüm nedeni: Ölmeden birkaç ay önce çatlayan kabuğundan ölümcül enfeksiyon kapması. Ölüm tarihi: 22 Mart 2006. Ölüm yeri: Kalküta Hayvanat Bahçesi (Hindistan). Dünyanın en fazla yaşamış hayvanı olarak kayıtlara geçti.

 

Tu’i Malila, Advaita’dan sonra 1965 yılında 188 yaşında ölen, en fazla yaşayan ikinci kaplumbağa.

 

Üçüncüsü olarak Avustralya’da 2006 yılında 175 yaşında iken ölen Harriet (Galapagos Dev Kaplumbağası).

 

- Mafsallı* kaplumbağalar (Kinixys) ailesinden “Kinixys homeana”  (Home's hinged-back tortoise) aşağı yukarı 5 yıl kadar yaşar ve bu süre zarfında 20 cm civarı boya erişir. Batı Afrika yağmur ormanlarında, oldukça nemli ortamlarda yaşarlar. Bu kara kaplumbağaları suyu çok sever, çok iyi yüzücü olmakla birlikte sulak yerlerde, nehir kenarlarında yaşar, yaşadıkları bölgelerde soğuk kış ayları olmadığı için kış uykusuna yatmazlar. Anal kesesi olan tek kara kaplumbağasıdır. Etleri için avlanılması ve yağmur ormanlarının yok edilmesi ile türü tükenmekle karşı karşıyadır. Kinixys türü kaplumbağalar (hinged-back tortoise; Kinixys eski Yunancada “beli/kalçayı hareket ettirme” anlamında), tehlike sezdikleri anda arka bacak ve kuyruklarını korumak için kalkanlarının 1/3 ünü (sırt kabuğunun kuyruk tarafı) hareket ettirerek, menteşe gibi açıp kapatabildiklerinden, adlarını buradan almışlardır.

 

 *) Türkçe verilmiş ismi hiçbir yerde bulamadığımdan “Mafsal” adını uygun gördüm.

 

- Güncellemeler, ayrıca yeni keşiflere ulaşıldığında ilaveler yapılabilir- 

www.turgaybora.org, bunları biliyor muydunuz?
kaplumbağa www.turgaybora.org
tercüme www.aksanter.com
emlak www.emlaksite.info
emlak www.emlaksite.inwww.turgaybora.org, bunları biliyor muydunuz?
kaplumbağa www.turgaybora.org
tercüme www.aksanter.com
emlak www.emlaksite.info
emlak www.emlaksite.inbunları biliyor muydunuz?
kaplumbağa www.turgaybora.org
tercüme www.aksanter.com
emlak www.emlaksite.info
emlak www.emlaksite.in

“Bunları biliyor muydunuz” sayfalarının hazırlanmasında faydalanılan kaynaklar:

 

http://www.bfn.de

http://derstandard.at

http://www.geiwa.de

http://www.klappschildkroete.de

http://www.kleintierpraxis-ninamueller.de 

http://www.landesmuseum.at

http://www.monta-n.net

http://www.planet-wissen.de

http://schildkroeteamanda.wordpress.com

http://www.schildkroetenparadies.de

http://www.schildi24.de

http://www.spiegel.de

http://de.wikipedia.org 

http://www.zierschildkroete.de

Site içi arama:

Yavrular anneleri ile ısıtıcı lamba altında. Resmin üzerinde tarihin yanındaki saate bakılırsa (23:31), bu saat onlar için çok geç. Aslında onlar, bilhassa bebek kaplumbağalar, dışarıda havanın kararması ile birlikte dinlenmeye (uykuya) bırakılmalı. 

Yavrulardan biri annesinin sırtında ısınırken. Isı kaynağına daha yakın olmak ve ondan daha fazla yararlanmak için birbirlerinin sırtlarına çıkarlar.

www.turgaybora.org. Su kaplumbağası için yer akvaryumu

Yer akvaryumu: Diğer akvaryumlarının yanı sıra evde gezinirken veya terasta güneşlendikten sonra eve girip  içine rahatça girip çıkabilecekleri bir akvaryum. Dış filtre bu akvaryuma uygun olmadığından içinde, sadece yetişkin kaplumbağalara uygun olan 2 tane güçlü iç filtre var.

Kaplumbağa: Isıtıcı lamba altında. www.turgaybora.org
kaplumbağa www.turgaybora.org
tercüme www.aksanter.com
emlak www.emlaksite.info
emlak www.emlaksite.in

Kardeş kardeşe ısınma molası: 2 kardeş kaplumbağa kuru alandaki ısıtıcı lamba altında. Soldaki Efsane (16.11.2009 doğumlu) resim çekildiğinde 17,5 cm kabuk uzunluğunda ve 639 gr. ağırlığında. Sağdaki Sultan ise ondan 3 gün önce yumurtadan çıktı (13.11.2009), yavrulardan boy ve ağırlıkça en fazla olanı (19 cm / 853 gr.)

Diğer sitelerimiz:   kaplumbaga-pp.blogspot.com      wasserschildkroete-pp.blogspot.com (Almanca)

AnaSayfa      Prenses S.1      Prenses S.2      Prenses S.3      Prenses S.4      Prenses S.5      Prenses S.6      Prenses S.7      Prenses S.8      Prenses S.9 

 

Hastalıklar      Veteriner Hekimler      Videolar      Bunları Biliyor muydunuz?     İstatistik      İrtibat

ORG

ve

Tora Bora

 

İnternet kitap satış siteleri ve kitabevlerinde

www.turgaybozkurt.com